Czy można zmostkować zero z uziemieniem? Wyjaśniamy wątpliwości

czy można zmostkować zero z uziemieniem

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa całego budynku. Popełnione podczas jej montowania błędy mogą skutkować nawet ryzykiem zwarcia i pożaru. Nie dziwi więc, że podczas instalacji przewodów elektrycznych chce się wiedzieć, jak czynność tę wykonać prawidłowo. Często wątpliwości budzi kwestia połączenia przewodu ochronnego i zera — czy można zmostkować zero z uziemieniem? Wyjaśniamy, czy takie postępowanie będzie prawidłowe i zgodne ze sztuką.

Przewód neutralny i uziemiający — zadania i różnice

Żeby zrozumień, czy można zmostkować uziemienie z zerem, powinno się najpierw poznać różnice między tymi dwoma przewodami. Jakie dokładnie pełnią one funkcje w instalacji elektrycznej i czym się dokładnie różnią?

Przewód neutralny, czyli tzw. zero, zawsze oznaczany jest kolorem niebieskim. Jego zadaniem jest zapewnienie powrotu dla płynącego prądu, a zatem zamknięcie obwodu elektrycznego. Zawsze jest połączony z punktem neutralnym źródła napięcia, więc stanowi integralną część obwodu roboczego. Z drugiej strony przewód ochronny oznaczany jest zawsze kolorem żółto-zielonym, a jego zadaniem jest ochrona przed porażeniem elektrycznym. Przewód uziemiający ma bardzo ważne zadanie odprowadzenia w razie awarii niebezpiecznego prądu do ziemi — w innym wypadku nie przepływa przez niego prąd.

Czy zmostkowanie zera z uziemieniem jest dozwolone?

Znając przeznaczenie obu przewodów, można już odpowiedzieć na pytanie, czy dozwolone jest zmostkowanie zera z uziemieniem. Połączenie przewodu neutralnego z uziemiającym jest bezwzględnie zabronione. Byłoby to bowiem całkowicie sprzeczne z przyjętymi w nowoczesnych instalacjach elektrycznych normami PN-EN 60364. Zignorowanie tego zakazu wiązać się może z bardzo poważnym ryzykiem zaistnienia ogromnego niebezpieczeństwa, a dodatkowo jest po prostu zabronione przez obowiązujące przepisy.

Co jednak ze starszymi instalacjami? W tym wypadku konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który ocenia stan instalacji elektrycznej i przedstawi swoją propozycję modernizacji, ewentualnie zastosowania alternatywnego uziemienia.

Z jakiego powodu nie można zmostkować zera z uziemieniem?

Jak już wiemy, zmostkowanie zera z uziemieniem jest surowo zabronione i sprzeczne z przepisami. Z jakiego jednak powodu tak rygorystycznie podchodzi się do tej propozycji? Czym tak właściwie może grozić połączenie tych dwóch przewodów?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że łączenie uziemienia z przewodem neutralnym narusza podstawowe, obowiązujące od lat zasady bezpieczeństwa. Zignorowanie tego zakazu i zmostkowanie ze sobą tych dwóch obwodów doprowadzić może do przepływu prądu przez obwód ochronny, co w razie awaria grozi porażeniem. Wspomnieć również trzeba, że tak wykonana instalacja może zaburzać prawidłowe działanie wyłączników różnicowoprądowych, a dodatkowo bardzo negatywnie wpływa na zapewnienie prawidłowej ochrony przeciwpożarowej w danym budynku. Sprawia to, że działanie to jest niezgodne z obowiązującymi normami i może wiązać się nawet z nieodebraniem danej instalacji, co uniemożliwi korzystanie z niej.