Sprawdź, czy pilot do bramy może się rozprogramować?

czy pilot do bramy może się rozprogramować

Automatyczne bramy sterowane za pomocą pilota to obecnie bardzo popularne rozwiązania. Cenione za swoją praktyczność i łatwość użytkowania są bardzo chętnie wybierane w wielu nieruchomościach. Czy może jednak dojść do usterki i problemów z otworzeniem wjazdu? Czy pilot do bramy może się rozprogramować? W dalszej części poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Rozprogramowanie pilota do bramy – czy to możliwe?

W nowoczesnych bramach automatycznych producenci stosują rozwiązania, które mają na celu ograniczyć ryzyko występowania ewentualnych usterek. Z tego powodu rozprogramowanie pilota jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ale nie niemożliwym. W niektórych przypadkach może dojść do sytuacji, gdy pilot traci połączenie z układem sterującym bramą i tym samym przestaje pełnić swoją funkcję. Najczęściej pilot do bramy może się rozprogramować na skutek nieużywania pilota przez dłuższy czas, wymiany baterii lub usterki w obrębie automatyki odpowiedzialnej za komunikację. W takiej sytuacji niezbędne jest ponowne zaprogramowanie systemu sterowania i połączenie z pilotem.

Zanim jednak przystąpimy do ponownego programowania, należy sprawdzić, czy źródło problemu nie leży w bardziej prozaicznych usterkach. Zdecydowanie częściej dochodzi do zużycia baterii, uszkodzeń mechanicznych lub zakłóceń sygnału.

Jak ponownie zaprogramować pilot do bramy?

Jeżeli przyczyna awarii leży w rozprogramowanym pilocie można skorzystać z pomocy specjalistów lub podjąć próbę samodzielnego programowania. Wbrew pozorom proces nie należy do bardzo skomplikowanych i w wielu sytuacjach można uniknąć konieczności wzywania specjalistów. Najczęściej ponowne zaprogramowanie pilota polega na:

  • odszukaniu i otworzeniu centrali sterującej bramą,
  • znalezieniu przycisku odpowiedzialnego za programowanie,
  • naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku, aż odpowiednia dioda na centrali zacznie mrugać,
  • naciśnięciu przycisku odpowiedzialnego za programowanie na pilocie,
  • przytrzymaniu do momentu uzyskania potwierdzenia z centrali (zaprzestanie lub zmiana sposobu migania diody),
  • zamknięciu centrali i sprawdzeniu działania pilota.

Należy pamiętać, że dokładny sposób programowania zawsze zależy od rodzaju posiadanej bramy. Dokładną procedurę najłatwiej znaleźć w dokumentacji dołączonej do systemu sterowania bramą.

Inne przyczyny problemów z działaniem pilota

Wiedząc już, że pilot do bramy może się rozprogramować warto również poznać inne możliwe przyczyny usterek. Bardzo często to właśnie one są przyczyną problemów z układem sterowania. Poniżej znajdziesz najczęściej występujące rodzaje problemów z działaniem pilota.

Zużycie baterii

Najczęstszą przyczyną problemów z pilotem jest wyczerpana bateria. Gdy bateria traci moc, sygnał może być zbyt słaby, aby otworzyć bramę. Warto więc regularnie sprawdzać stan baterii i wymieniać ją, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zakłócenia sygnału

Pilot działa na określonej częstotliwości radiowej. Jeśli w pobliżu znajduje się urządzenie emitujące podobne fale, może dojść do zakłóceń. W takiej sytuacji pilot może nie reagować lub działać z opóźnieniem.

Uszkodzenia mechaniczne

Upadek pilota lub zalanie wodą mogą prowadzić do uszkodzenia wewnętrznych elementów. Nawet drobne pęknięcie obudowy może wpłynąć na działanie układu elektronicznego.