Agrowłóknina to materiał wykonany z polipropylenu, który od jest powszechnie wykorzystywany w ogrodnictwie. Jest ona cienka, lecz wytrzymała. Najczęściej spotykane kolory agrowłókniny to czarny, brązowy oraz ciemnozielony.
Dlaczego w ogóle stosuje się agrowłókninę? Stosuje się ją przede wszystkim po to, by ograniczyć wzrost chwastów oraz utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w glebie. Oprócz tego trzeba jednak wiedzieć, jak ją stosować. Czy pod korę trzeba dawać agrowłókninę? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w naszym tekście.
W jaki sposób agrowłóknina wpływa na glebę i rośliny?
Agrowłóknina, odpowiednio wykorzystana, może przynieść liczne korzyści. Przede wszystkim, jest to materiał, który skutecznie pochłania promienie słoneczne, dzięki czemu można doprowadzić do podniesienia temperatury podłoża. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku roślin ciepłolubnych, w tym np. takich jak:
- papryka,
- melony,
- oberżyny,
- pomidory.
Nie jest to jednak rozwiązanie, które sprawdza się w każdej sytuacji. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad sensownością wykorzystania tego materiału w przypadku roślin ozdobnych, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do przegrzania korzeni lub nawet wysychania gleby.
To jeszcze nie wszystko, co trzeba mieć na uwadze. Agrowłóknina ogranicza bowiem naturalny proces, jakim jest przenikanie materii organicznej do gleby. Tymczasem, bezpośredni kontakt kory z glebą sprzyja rozkładowi tej pierwszej oraz poprawie struktury podłoża. Agrowłóknina może zatem stanowić barierę, która sprawia, że cenne składniki odżywcze mogą się do niej nie przedostać. Efekt jest prosty do przewidzenia: w dłuższej perspektywie może dojść do osłabienia jakości podłoża.
Czy agrowłóknina skutecznie chroni przed chwastami?
Jak widać, stosowanie agrowłókniny może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Jednym z argumentów, które przemawiają za jej używaniem, jest jej zdolność do ograniczania wzrostu chwastów. Faktycznie, tak jest… lecz do pewnego momentu, ponieważ po pewnym czasie (na pewno po kilku latach) na korze zaczynają gromadzić się resztki roślinne oraz kurz, co zwiększa ryzyko rozwoju chwastów. W efekcie może się okazać, że agrowłóknina nie tylko nie spełnia swojej roli, ale wręcz przeciwnie: wręcz utrudnia usuwanie chwastów.
Czy pod korę trzeba dawać agrowłókninę? Podsumowanie
Czy pod korę trzeba dawać agrowłókninę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Z jednej strony faktycznie tak jest, ponieważ agrowłóknina może:
- pomóc w walce z chwastami,
- zatrzymać wilgoć,
z drugiej jednak trzeba mieć na uwadze, że stosowanie agrowłókniny pod korą stwarza ryzyko w postaci przegrzania korzeni oraz, w dłuższej perspektywie, rozwoju chwastów.
Podsumowując, jeśli priorytetem jest dla Ciebie zdrowa gleba, to zdecydowanie lepiej jest postawić na takie rozwiązania jak np. tradycyjne ściółkowanie. Agrowłóknina pod korę, owszem, może okazać się pomocna, ale wcale nie oznacza to, że jest ona jedynym czy idealnym rozwiązaniem. Jak we wszystkim, także w tym przypadku trzeba poważnie zastanowić się nad specyfiką danej uprawy.