Dlaczego woda schodzi, a jest bulgotanie w rurach? Poznaj przyczyny tego problemu!

dlaczego woda schodzi a jest bulgotanie w rurach

Bulgotanie w rurach to jeden z najczęstszych problemów w przypadku instalacji kanalizacyjnej. Pomimo że woda odpływa, niepokojące dźwięki mogą sugerować, że system nie działa właściwie. Hałas dochodzący z rur przeważnie oznacza jakiś problem z przepływem powietrza, częściowe zatkanie odpływu lub niewłaściwie działającą wentylację kanalizacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego woda schodzi, a jest bulgotanie w rurach, to zapoznaj się z tym artykułem.

Niedrożność rur, a więc najczęstsza przyczyna bulgotania

Jednym z głównych powodów bulgotania w rurach jest bez wątpienia częściowa niedrożność odpływu, która niestety zdarza się relatywnie często. Osady z tłuszczu, resztki jedzenia, włosy czy szeroko pojęte zanieczyszczenia mogą stopniowo ograniczać przepływ wody, tworząc efekt zasysania powietrza. Woda wciąż odpływa, lecz powietrze uwięzione w rurach wydobywa się z nich w postaci charakterystycznego bulgotania, które może być naprawdę irytujące. Częściowe zatkanie może ponadto powodować nieco wolniejsze schodzenie wody, co jeszcze bardziej nasila zaistniały problem. Regularne czyszczenie rur oraz unikanie wyrzucania do odpływu substancji mogących powodować niechciane osadzanie się zanieczyszczeń to mocno polecane sposoby zapobiegania temu zjawisku.

Problemy z odpowietrzeniem kanalizacji – czym są i dlaczego są tak niebezpieczne?

Dlaczego schodzi woda, a w rurach bulgocze? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, to musisz wiedzieć, że bulgotanie w rurach może wynikać także z nieprawidłowego działania systemu odpowietrzającego kanalizację. Odpowietrzniki i wywiewki kanalizacyjne odpowiadają za wyrównywanie ciśnienia w rurach, umożliwiając tym samym w pełni swobodny przepływ wody. Jeśli system odpowietrzający jest niedrożny lub nieprofesjonalnie zaprojektowany, woda przepływająca przez rury wyraźnie zasysa powietrze z innych miejsc, powodując charakterystyczne dźwięki. Nierzadko problem ten występuje w budynkach, w których brakuje prawidłowej wentylacji kanalizacji lub kiedy to rury wywiewne są zablokowane przez liście, śnieg lub jakiekolwiek zanieczyszczenia. Problemy z odpowietrzeniem kanalizacji mogą nieść za sobą wiele reperkusji, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować.

Zbyt mała średnica rur i nieprawidłowy montaż instalacji – czy powodują bulgotanie?

Nieprawidłowo zaprojektowana instalacja kanalizacyjna także może być przyczyną głośnego bulgotania. Jeśli średnica rur jest zbyt mała w stosunku do ilości odprowadzanej wody, dochodzi do niepożądanych zaburzeń ciśnienia i zasysania powietrza. Problem może ponadto wynikać z nieodpowiednich spadków rur, które powinny zagwarantować płynny i niczym niezmącony odpływ wody. Zbyt mały lub zbyt duży kąt nachylenia rur kanalizacyjnych dość często powoduje niechciane turbulencje w przepływie wody, co objawia się bulgotaniem. W takich przypadkach obligatoryjne może być skorygowanie instalacji lub zamontowanie dodatkowych odpowietrzników, które polepszą ogólny przepływ powietrza i trwale wyeliminują hałas w rurach. Warto wiedzieć, czemu woda schodzi, a występuje bulgotanie w rurach, ponieważ problem ten szybko może przeobrazić się w coś poważniejszego.