Schody to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, a ich precyzyjne wymierzenie jest niezbędne przy planowaniu wykończenia. Obliczenie powierzchni schodów pozwala określić ilość materiałów potrzebnych do ich pokrycia. Dzięki niemu wyliczysz, ile drewna, płytek, wykładziny czy betonu dekoracyjnego potrzebujesz. Jak obliczyć powierzchnię schodów w szybki sposób?
Jakie wymiary są potrzebne do obliczenia powierzchni schodów?
Jeśli zastanawiasz się, jak oblicza się powierzchnię schodów, to musisz wiedzieć, że podstawowe parametry potrzebne do obliczenia powierzchni to szerokość stopni, ich głębokość czy wysokość podstopnicy. Warto ponadto uwzględnić liczbę stopni, długość całego biegu schodów, a także ewentualne podesty, jeśli są one częścią konstrukcji. Każdy stopień składa się z poziomej powierzchni użytkowej, a więc podnóżka, oraz pionowej części, czyli podstopnicy. W przypadku pokrywania materiałem również boków schodów, niezbędne jest uwzględnienie ich powierzchni bocznej.
Obliczając powierzchnię całkowitą schodów, musisz określić, czy uwzględnia się wyłącznie poziome stopnie, czy także podstopnice. W przypadku schodów drewnianych lub betonowych, na których montowane są płytki, przeważnie liczy się całą powierzchnię, łącznie z wszelkimi pionowymi elementami. Jeśli schody są proste, to operacje matematyczne są proste i wystarczy pomnożyć liczbę stopni przez ich szerokość i głębokość. W przypadku konstrukcji bardziej skomplikowanych, do których zaliczamy choćby schody zabiegowe lub wachlarzowe, konieczne jest jednak indywidualne wyliczenie powierzchni każdego segmentu.
Obliczanie powierzchni schodów prostych – przykładowe działania
Schody proste są bez wątpienia zdecydowanie najłatwiejsze do obliczenia. Wystarczy bowiem pomnożyć liczbę stopni przez powierzchnię pojedynczego stopnia, uwzględniając zarówno poziomą część, jak i podstopnice. Jeśli każdy stopień ma przykładowo 100 cm szerokości i 30 cm głębokości, a w konstrukcji znajduje się 15 stopni, powierzchnia pozioma wyniesie 100 cm × 30 cm × 15 = 45000 cm², a więc 4,5 m². Gdy dodasz podstopnice o wysokości 17 cm, to ich powierzchnia to 100 cm × 17 cm × 15 = 2,55 m². Całkowita powierzchnia do pokrycia wynosi więc dokładnie 7,05 m². W tym przypadku obliczenia są bardzo proste i każdy powinien sobie z nimi poradzić.
Dlaczego precyzyjne obliczenia są tak ważne?
Dokładne obliczenie powierzchni schodów ma niemałe znaczenie zarówno dla kosztorysu inwestycji, jak i dla wyglądu wykończenia. Jeśli zakupiona ilość materiału okaże się zbyt mała, to może być naprawdę trudno dokupić identyczne płytki czy deski, zwłaszcza gdy partie produkcyjne różnią się odcieniem bądź fakturą. Z kolei nadmiar materiałów generuje niepotrzebne koszty, więc także jest odradzany. Niedokładne pomiary mogą prowadzić do poważnych problemów przy montażu balustrad i poręczy, które muszą być bardzo dobrze dopasowane do kształtu schodów. Co więcej, źle oszacowana ilość materiałów może skutkować niedokładnym wykończeniem i obowiązkiem stosowania nieestetycznych wstawek. Warto więc wiedzieć, jak obliczamy powierzchnię schodów.