Jak usunąć zaschnięty klej montażowy, by nie uszkodzić powierzchni?

jak usunąć zaschnięty klej montażowy

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z zaschniętym klejem montażowym, zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że usunięcie go nie jest szczególnie trudnym zadaniem, ale wymaga trochę wysiłku. Taki klej jest bowiem odporny na standardowe metody czyszczenia i nie da się go usunąć np. z użyciem mokrej ściereczki. Warto jednak wiedzieć, że jego usunięcie wymaga nie tyle siły, co przede wszystkim odrobiny sprytu oraz umiejętnego wykorzystania odpowiednich narzędzi.

Jakie narzędzia będą potrzebne, jeśli zależy Ci na tym, by usunąć zaschnięty klej montażowy?

Zanim zabierzesz się za usuwanie zaschniętego kleju montażowego, musisz się odpowiednio przygotować. Oto wyposażenie, które będzie Ci potrzebne do realizacji zadania:

  • skrobak lub szpachelka (metalowa lub plastikowa),
  • rozpuszczalnik (może być to na przykład aceton, dedykowany środek do usuwania kleju lub benzyna ekstrakcyjna)
  • ciepła woda oraz mydło
  • rękawice ochronne,
  • okulary ochronne
  • papier ścierny o różnej gradacji
  • suszarka do włosów lub opalarka

Metody mechaniczne w usuwaniu zaschniętego kleju montażowego – siła oraz precyzja

Na początku warto wspomnieć o metodzie „siłowej”. W tym celu należy użyć skrobaka bądź szpachelki po to, by zeskrobać możliwie jak najwięcej zaschniętego kleju. Takie rozwiązanie jest dość skuteczne… aczkolwiek niepozbawione wad. Trzeba bowiem pamiętać, że metalowe narzędzia, używane ze zbyt dużą siłą, mogą zarysować powierzchnię. Wniosek, jaki stąd płynie, jest bardzo prosty: należy działać delikatnie oraz z wyczuciem. A co w przypadku trudniej dostępnych miejsc? W takiej sytuacji należy na kilka minut przyłożyć gorące powietrze pochodzące np. z suszarki lub opalarki – ciepło ma bowiem to do siebie, że skutecznie zmiękcza klej, co ułatwi jego usunięcie.

Chemia w usuwaniu kleju montażowego – rozpuszczalniki i nie tylko

Jeśli okazuje się, że skrobanie pokrytej klejem montażowym powierzchni nie wystarcza, mamy kolejne rozwiązanie, które może pomóc w uporaniu się z tym problemem: środki chemiczne. W tym celu należy nasączyć szmatkę np.:

  • acetonem,
  • benzyną ekstrakcyjną,
  • olejem roślinnym,

następnie zaś przyłożyć ją do kleju na przynajmniej kilkanaście minut. Jeśli już to zrobisz, możesz ponownie spróbować zeskrobać resztki.

Szlifowanie, czyli ostatnia deska ratunku

Zastanawiasz się, jak usunąć zaschnięty klej montażowy, gdy wyżej wymienione metody zawiodą? W takiej sytuacji mamy inne rozwiązanie, najbardziej radykalne: szlifowanie. W celu szlifowania należy użyć papieru ściernego o drobnej gradacji, aby usunąć resztki kleju. Pamiętaj, aby nie używać w tym celu zbyt wiele (podobnie zresztą, jak w przypadku wspomnianego już przez nas skrobaka lub szpachelki), ponieważ może to doprowadzić do zarysowań, zwłaszcza na wrażliwych powierzchniach (drewno, plastik).

Jak usunąć zaschnięty klej montażowy? Podsumowanie – cierpliwość i spryt kluczem do sukcesu

Sprawne usunięcie zaschniętego kleju montażowego z powierzchni to zadanie, które wymaga czasu, cierpliwości oraz odpowiednich narzędzi. Niestety, nie ma jednej magicznej metody, która pomoże Ci w rozwiązaniu problemu, ale zaprezentowane przez nas rozwiązania dają duże szanse na uporanie się z problemem.