Podczas każdej z prac bardzo ważne jest aby odpowiednio przygotować się do wykonywania zadania. Dużo uwagi i wiedzy wymagają prace budowlane. Zanim malarz zacznie kłaść farbę na ścianę czy tynkarz tynk muszą oni w odpowiedni sposób przygotować farbę, tynk, aby położony materiał był trwały i służył na lata. Jednak co w przypadku, gdy po nałożeniu odpowiedniej warstwy tynku, doszło do jego odpadnięcia, a co gorsza wykonujemy jeszcze usługę jak firma budowlana. Poniżej kilka porad pozwalające uniknąć tego typu sytuacji oraz co zrobić, aby naprawić problem jakim niewątpliwie jest odpadający tynk z sufitu.
Przyczyny odpadania tynku z sufitu?
Najczęściej to zbyt duża ilość wody w zaprawie jest przyczyną źle uformowanego tynku, który z tego też powodu będzie bardziej podatny na pękanie i mniej trwały. Z kolei mieszanka, która będzie za sucha również nie spełni swojego zadania, gdyż nie będzie wiązać się prawidłowo z podłożem. Zarówno przed malowaniem jak i tynkowaniem ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, dlatego jeśli na powierzchni tynkowanej nie dojdzie do odpowiedniego zagruntowania to przyczepność tynku do stropu również nie będzie na wysokim i dobrym jakościowo poziomie.
Inną przyczyną odpadającego tynku jest praca w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jeśli kładzenie materiału ma miejsce podczas zbyt niskich temperatur, wówczas może dojść do tego, że tynk nie będzie mógł odpowiednio wyschnąć i związać się z podłożem. Problemy z wilgotnością i odpowiednią cyrkulacją powietrza mogą również wpłynąć na osłabienie tynku, a w konsekwencji jego odpadnięcie nie tylko z sufitu ale z innych części mieszkania.
Coraz częściej też dochodzi do wad konstrukcyjnych całych budynków, co równiez może mieć wpływ na odpadnięcie tynku. Czynnik upływającego czasu jest również bardzo istotny, dlatego im starsze mieszkanie tym większe ryzyko pęknięć i odpadania tynku z sufitu i ścian.
Sprawdzenie wytrzymałości tynku
Jeśli na ścianie pojawił się już gotowy tynk, możemy zawsze sprawdzić po jakimś czasie jak bardzo trwały i wytrzymały będzie tynk w perspektywie kilku, kilkunastu najbliższych lat. Najprościej jest sprawdzić czy tynk nie odspaja się od podłoża. W tym celu należy przy użyciu prostego narzędzia jak młotek puknąć kilkukrotnie w miejscu gdzie nałożono tynk. W przypadku, gdy słychać pusty dźwięk, to może oznaczać, że tynk się odspaja i może dojść w niedługiej perspektywie czasowej do jego odpadnięcia. Aby mieć pewność, że tynk będzie trwale trzymał, dźwięk po puknięciu powinien być trwały i pełny.
Niektórzy specjaliści stosują prostsze metody sprawdzające wytrzymałość tynku jak ocena wzrokowa. Dzięki odpowiedniej obserwacji można stwierdzić czy na suficie pojawiły się dodatkowe przebarwienia, lub pęknięcia, które mogą świadczyć o dodatkowych ruchach budynku czy wzroście zawilgocenia.
Ciekawym sposobem sprawdzającym czy mamy do czynienia z odpadającym tynkiem z sufitu jest naklejenie taśmy klejącej na dany fragment tynku. Po energicznym usunięciu taśmy można łatwo sprawdzić czy na taśmie pozostały resztki tynku czy też nie.
Jak poradzić sobie z problemem odpadającego tynku z sufitu?
Pierwszym etapem naprawy sufitu, z którego odpadł tynk jest dokładne usunięcie starej warstwy tynku, która jest luźna, zniszczona i nadaje się tylko do rozbiórki. Dobrze, aby oczyścić nie tylko samo miejsce, ale też jego okolice, aby obszar ten był całkowicie wyczyszczony.
Kolejnym krokiem jest właściwe zagruntowanie odpowiednim do tego przeznaczonym środkiem, który będzie dostatecznie pnetrował daną powierzchnię.
Wykonanie danej mieszanki, która wpłynie na ostateczną jakość tynku to ostatni etap przygotowań do naprawy miejsca po odpadającym tynku, który jest szczególnie istotny z punktu widzenia ostatecznego efektu. Tynk musi być przygotowany w oparciu o panujące warunki atmosferyczne, z użyciem odpowiednich narzędzi i z zachowaniem właściwych proporcji.
Nałożenie danej warstwy tynku przy użyciu specjalistycznych narzędzi to zadanie dla odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, którzy dzięki długiemu doświadczeniu gwarantują odpowiednie wykonanie usługi. Ostateczne działania dotyczą wyrównywania powierzchni i malowania. Wszystko to powinno odbywać się w optymalnej temperaturze i przy danej wilgotności aby cały proces mógł się zakończyć sukcesem.