Jeżeli fascynuje nas ta wysoka roślina o zjawiskowych żółtych kwiatach, to powinniśmy się nieco więcej o niej dowiedzieć. Niestety mimo częstej konsumpcji nasion słonecznika nierzadko odpowiedź na proste pytanie słoneczniki kiedy kwitną powoduje u nas głębsze zawahanie, a nawet pustkę.
Jak uprawiać słoneczniki we własnym ogródku?
Spoglądając na zjawiskowe obrazy prezentujące bukiety słoneczników albo też na przestronne pola uprawne, moze pojawić się impuls do posiadania chociażby najmniejszej parceli uprawy tych okazałych roslin. Najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne dla słoneczników to okres charakteryzujący się sporym nasłonecznieniem oraz minimalnymi powiewami wiatru. Z pewnością będzie to środek wiosny, czyli kwiecień. Kiedy zdecydujemy się na zasianie ziaren słonecznika, musimy upewnić się czy ziemia jest wystarczająco nagrzana. Nie bez znaczenia jest również zasobność w składniki odżywcze oraz odpowiedni odczyn gleby. Najlepiej neutralny do lekko zasadowego. Po systematycznym podlewaniu i kilkunastu tygodniowym oczekiwaniu, w końcu nadejdzie ten najlepszy czas kwitnienia słoneczników. Standardowo rozpoczyna się on w lipcu i trwa mniej więcej do września. Oczywiście zasadniczy wpływ na jego długość ma pogoda oraz konkretna odmiana tej rośliny. Jeżeli tylko będzie pod dostatkiem słonecznych dni, to kwiaty słonecznika będą się utrzymywać przez kilkanaście dni. W niektórych przypadkach słonecznik kwitnie nawet do października.
Wskazówki dla uprawiających słoneczniki
Pamiętajmy, że kwitnienie słoneczników rozpoczyna się jak tylko roślina osiągnie optymalną wysokość oraz wykształci swoje liście. Najpierw powstają pąki kwiatowe, które stopniowo przekształcają się w kwiaty. W zależności od gatunku mogą pojawić się nie tylko intensywnie żółte kwiaty, ale również odcienie zbliżone do barwy brązowej. Chociaż słonecznik należy do roślin łatwych w uprawie, to należy dbać o systematyczne podlewania. Nie można jednak przesadzić z nadmiarem wody. W zasadzie jest to roślina dość wytrzymała na przejściowe niedobory wody.
Najważniejsze zalety słonecznika
Bez wątpienia jest to roślina, która ozdobi każdy ogród nie tylko ze względu na kwiaty, ale również na wysokość łodygi. Oprócz atrybutów dekoracyjnych, słonecznik sprawdzą się w gastronomii. Nasiona słonecznika są perfekcyjnym dodatkiem do sałatek owocowych czy warzywnych. Można je również jeść samodzielnie a także przetworzyć. Co więcej, słonecznik jest pokarmem dla niektórych gatunków ptaków. Jego rola w przyrodzie jest niepodważalna. Pamiętajmy także o oleju słonecznikowym. Drogocenne witaminy w nim zawarte wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu ludzkiego od wielu wieków.
Znaczenie słoneczników w kulturze
Warto także wspomnieć, że słoneczniki były chętnie malowane przez wybitnych artystów, w tym stały się przedmiotem słynnego obrazu Van Gogha. Obecnie wielu twórców nawiązuje do tego stylu nie tylko w malarstwie, ale nawet w projektowaniu odzieży czy elementów dekoracyjnych na poduszkach, pościeli czy na dywanach i zasłonach. Jedno jest pewne kwitnienie słoneczników to przepiękny moment nie tylko dla tych, którzy profesjonalnie zajmują się ich uprawą.