Nie jest tajemnicą, że utrzymanie idealnie zadbanego trawnika wymaga sporo pracy, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu trawy. Wiosną i latem koszenie bywa konieczne nawet co kilka dni, co potrafi być relatywnie czasochłonne i męczące. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobów na to, jak spowolnić wzrost trawy, aby ograniczyć ilość pracy przy pielęgnacji ogrodu.
Odpowiednie nawożenie i pielęgnacja trawnika – co warto wiedzieć?
Jeśli zastanawiasz się, jak spowalnia się wzrost trawy, to musisz wiedzieć, że jednym z najważniejszych czynników determinujących szybkość wzrostu trawy jest sposób nawożenia. Trawa zasilana nawozami bogatymi w azot rośnie o wiele szybciej i intensywniej, co skutkuje obowiązkiem znacznie częstszego koszenia. Aby spowolnić wzrost, możesz nieco ograniczyć stosowanie nawozów azotowych, a zamiast nich stawiać na szeroko pojęte mieszanki bogate w potas i fosfor. Te pierwiastki wspierają rozwój korzeni i polepszają odporność trawnika, lecz nie przyczyniają się do gwałtownego przyrostu masy zielonej. Regularne podlewanie w umiarkowanej ilości także ma znaczenie. Miej na uwadze to, że zbyt obfite nawadnianie może pobudzać trawę do niezwykle szybkiego wzrostu. Lepszym rozwiązaniem jest trochę rzadsze, lecz głębokie podlewanie, które sprzyja rozwojowi głębokich systemów korzeniowych, a nie bujnej masy liściowej.
Jakie są polecane gatunki traw o wolniejszym tempie wzrostu?
Wybór odpowiedniego gatunku trawy ma niemałe znaczenie, jeśli celem jest jak najmocniejsze ograniczenie częstotliwości koszenia. W ogrodach prywatnych, gdzie nie ma konieczności bardzo intensywnego użytkowania trawnika, można śmiało zdecydować się na coraz popularniejsze w ostatnich latach mieszanki traw wolno rosnących. Fantastycznie sprawdzają się szeroko pojęte odmiany kostrzewy czerwonej lub kostrzewy trzcinowej, które tworzą gęsty, a zarazem bardzo estetyczny trawnik, lecz rosną zdecydowanie wolniej niż popularne mieszanki z przewagą życicy trwałej. Kostrzewa cechuje się ponadto znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na wodę i składniki pokarmowe, w efekcie czego łatwiej utrzymać ją w nienagannej kondycji bez częstego nawożenia. Wybierając ją, na pewno się nie zawiedziesz.
Stosowanie regulatorów wzrostu i innych metod ograniczających przyrost – czy warto?
Osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób spowolnić wzrost trawy na już istniejącym trawniku, mogą śmiało sięgnąć po środki chemiczne zwane regulatorami wzrostu. Preparaty te są doceniane za to, iż bardzo efektywnie spowalniają podziały komórkowe, w efekcie czego trawa rośnie o wiele wolniej, lecz jednocześnie staje się bardziej odporna na suszę i znacznie mniej podatna na niepożądane choroby. Stosowanie takich produktów wymaga jednak niemałej ostrożności i dokładnego przestrzegania zaleceń producenta, aby nie zaszkodzić darni. Dosyć często rekomendowaną metodą ograniczającą przyrost trawy jest ponadto koszenie jej na nieco wyższą wysokość. Pozostawienie źdźbeł o długości około pięciu do sześciu centymetrów dość mocno zmniejsza intensywność fotosyntezy, co wpływa na trochę wolniejszy wzrost. Miej na uwadze, że zbyt niskie koszenie pobudza trawę do szybkiego regenerowania się i intensywnego wzrostu, dlatego jest stanowczo odradzane.