Zakładanie trawnika na terenie porośniętym chwastami nie jest proste i wymaga odpowiedniego przygotowania i niemałej cierpliwości. Tylko starannie wykonane prace gwarantują, że nowa murawa będzie bardzo gęsta, równa i odporna na ponowne pojawienie się niechcianych roślin. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak założyć trawnik na chwastach, to zachęcamy do lektury.
W jaki sposób usunąć chwasty przed założeniem trawnika?
Jak zakłada się trawnik na chwastach? Przede wszystkim musisz zadbać o bardzo dokładne oczyszczenie terenu. Jeśli działka jest naprawdę mocno zachwaszczona, to najlepiej zastosować specjalne preparaty chemiczne, czyli środki chwastobójcze o działaniu totalnym. Należy je rozpylić zgodnie z zaleceniami producenta i odczekać co najmniej dwa tygodnie, aż preparat zupełnie zniszczy niepożądane chwasty, włącznie z ich systemem korzeniowym. Po tym czasie możesz śmiało usunąć martwe resztki roślin i skrupulatnie przekopać ziemię na głębokość około 25 cm. Warto przy tej okazji ręcznie usunąć potencjalne pozostałości korzeni i kamieni, które mogą wyraźnie przeszkodzić w równomiernym wzroście trawy. Następnym etapem jest staranne wyrównanie powierzchni gruntu i jej ubicie, które zapobiega późniejszemu osiadaniu gleby.
Jak prawidłowo przygotować podłoże pod trawnik?
Przygotowane podłoże musi być naprawdę żyzne i przepuszczalne, aby trawnik należycie spełnił swoje zadania. Najlepiej wzbogacić glebę jakościowym kompostem lub żyzną ziemią ogrodową, zwłaszcza jeśli teren jest piaszczysty bądź gliniasty. Wyrównany teren musisz lekko zwałować, aby usunąć potencjalne pęcherze powietrzne i nadać powierzchni idealną twardość. Na tak przygotowanym gruncie możesz śmiało rozprowadzić nawóz mineralny, który dostarczy potrzebnych składników odżywczych nowo wysianej trawie. Dobór mieszanki traw jest zależny od warunków nasłonecznienia działki oraz intensywności użytkowania danego trawnika. Nasiona wysiewa się równomiernie, najlepiej krzyżowo, a w dalszej kolejności przysypuje cienką warstwą ziemi i ponownie wałuje, aby nasiona miały perfekcyjny kontakt z glebą.