Osy to owady, które w okresie letnim potrafią być uciążliwe, zwłaszcza nieopodal domów, altan czy ogrodów. Ich gniazda nierzadko budzą niepokój, a wiele osób zastanawia się, kiedy osy opuszczają gniazdo i przestają być aktywne. Zrozumienie cyklu życia os oraz momentów, kiedy to kolonia przestaje funkcjonować, jest bardzo istotne, ponieważ pozwala lepiej zaplanować działania związane z usuwaniem gniazd czy zabezpieczaniem posesji przed tymi owadami.
Kiedy kończy się sezon aktywności os?
Osy są owadami sezonowymi, których największa aktywność przypada na wakacyjne miesiące. Zazwyczaj są one najbardziej aktywne w okresie od wiosny do późnego lata. Cykl życia kolonii rozpoczyna się wczesną wiosną, kiedy to zapłodniona królowa buduje pierwsze komórki gniazda i składa jaja. Przez całe lato kolonia bardzo prężnie się rozwija, osiągając szczyt liczebności zazwyczaj pod koniec sierpnia. Wraz z nadejściem jesiennych miesięcy, a dokładnie w październiku, osy powoli zmniejszają swoją aktywność. W tym okresie temperatura zaczyna stopniowo spadać, a źródła pożywienia stają się znacznie trudniej dostępne. Jest to moment, gdy kolonia zaczyna się rozpadać. Większość robotnic i samców w tym okresie powoli umiera, a jedynie zapłodnione królowe szukają schronienia na zimę, aby przetrwać do kolejnego sezonu.
Co dzieje się z gniazdem os po sezonie?
Jeśli nie wiesz, kiedy gniazda są opuszczane przez osy, to pamiętaj o tym, że gdy kończy się cykl życia kolonii, gniazdo os musi zostać kompletnie opuszczone. Osy nie powracają do starego gniazda w następnym roku, bowiem każda królowa buduje nowe siedlisko od zupełnych podstaw. Opuszczone gniazda w większości przypadków pozostają nienaruszone przez pewien czas, aczkolwiek z biegiem miesięcy ulegają zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W naturalnym środowisku zimą gniazdo może jak najbardziej zostać rozbite przez wiatr czy opady, a w przypadku gniazd umiejscowionych w zabudowaniach, mogą one pozostać na miejscu do momentu, kiedy to właściciel samodzielnie zdecyduje się na ich usunięcie. Pomimo że opuszczone gniazda nie stanowią już żadnego zagrożenia, to ich obecność może dość mocno niepokoić, zatem warto je usunąć w okresie późnej jesieni lub wczesną zimą.