Maksymalna wysokość żywopłotu z tui – co warto wiedzieć na jej temat?

maksymalna wysokość żywopłotu z tui

Tuje to jedne z najchętniej wybieranych roślin na żywopłoty. Dzięki swojej bardzo gęstej strukturze, dynamicznemu wzrostowi i niezłej odporności na warunki atmosferyczne stanowią naturalną barierę ochronną oraz atrakcyjne ogrodzenie posesji. Przed ich posadzeniem warto jednak sprawdzić, jaka jest maksymalna wysokość żywopłotu z tui, zarówno pod kątem biologicznym, jak i prawnym. Zbyt wysokie rośliny mogą bowiem wymagać intensywnej pielęgnacji. Jaka jest zatem maksymalna wysokość żywopłotu z tui?

Jaką wysokość może osiągnąć żywopłot z tui?

Wysokość żywopłotu z tui jest zależna od gatunku roślin, warunków uprawy, a także wybranego sposobu pielęgnacji. Najczęściej wybierane odmiany dorastają zazwyczaj do 4-5 metrów w pełni rozwiniętej formie, aczkolwiek przy sprzyjających warunkach i bez regularnego przycinania mogą śmiało osiągać nawet 8-10 metrów. Na wysokość wpływa ponadto rodzaj gleby. Pamiętaj o tym, że im bardziej żyzna i wilgotna, tym szybciej rośliny rosną. Odpowiednie nasłonecznienie i nawożenie są bardzo istotne, bowiem znacząco przyspieszają wzrost. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadmierny wzrost tui może prowadzić do osłabienia ich struktury, dlatego jest odradzany. Wysokie, nieprzycinane rośliny stają się mniej gęste u podstawy, co źle wpływa na wygląd żywopłotu. Dlatego też wielu ogrodników decyduje się na regularne formowanie, utrzymując wysokość na poziomie 2-3 metrów.

Jakie przepisy regulują wysokość żywopłotu?

Pomimo że w Polsce nie istnieją jednolite przepisy ogólnokrajowe dotyczące maksymalnej wysokości żywopłotu z tuj, to lokalne władze mogą śmiało wprowadzać własne regulacje. W wielu gminach przyjęło się, że żywopłot w granicy działki nie powinien przekraczać 2-3 metrów, zwłaszcza jeśli znajduje się relatywnie blisko budynków czy szeroko pojętych dróg publicznych. Jeśli wysoki żywopłot powoduje zacienienie sąsiedniej posesji, ogranicza dostęp do światła bądź staje się uciążliwy w inny sposób, to  sąsiad ma prawo żądać jego obniżenia. W przypadku konfliktów w tej sprawie można jak najbardziej zgłosić sprawę do urzędu gminy lub nawet do sądu. Warto więc przed posadzeniem tui zweryfikować lokalne przepisy oraz skonsultować swoje plany z sąsiadami, aby uniknąć niechcianych problemów i reperkusji w przyszłości.

W jaki sposób kontrolować wysokość żywopłotu?

Aby żywopłot z tuj zachował estetyczny wygląd i nie przekraczał dopuszczalnej wysokości, absolutnie niezbędna jest jego regularna pielęgnacja, o której pod żadnym pozorem nie można zapomnieć. Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia przycinanie 2 razy w roku, które powinno zapewnić odpowiednią wielkość drzew. Przycinanie należy robić wiosną oraz pod koniec lata. Dzięki temu rośliny pozostają gęste, zdrowe i nie osiągają przesadnie dużych rozmiarów. W przypadku mocno rozrośniętych tuj ich skracanie o więcej niż 30% wysokości może prowadzić do wyraźnego osłabienia roślin, dlatego lepiej formować je stopniowo. Odpowiednie narzędzia, do których zaliczamy choćby sekatory czy nożyce elektryczne, pozwalają na precyzyjne przycinanie, które pobudza rośliny do zagęszczania się. Za sprawą dobrego sekatora zadbasz o to, by nie przekroczyć maksymalnej wysokości tujowego żywopłotu.